IoT workshop

[Jan Deutsch, 3.C] Ve středu 5. 12. 2018 se část naší třídy zúčastnila „IoT Workshopu“ ve firmě Vodafone. Workshop začínal přesně v 9 hodin ráno, a už od vchodu do budovy bylo vše velice působivé. Nejdříve jsme se s našimi průvodci seznámili, což proběhlo rozdáním nálepek se jmény a bylo nám řečeno, že si máme prostě „tykat“.

Následovalo rozdělení to tří skupin, ve kterých jsme zůstali po celý den. Rozdělení bylo nutné z důvodu kapacity navštěvovaných místností. Moje skupina byla nejdříve zavedena do zasedací místnosti. V zasedací místnosti nám byly prezentovány informace o IoT ve Vodafone. Následně jsme si sami vyzkoušeli nakonfigurovat IoT moduly z poskytnutého notebooku.

 

Po vyzkoušení konfigurace jsme dostali konečně těžký úkol. Měli jsme ve skupinách o čtyřech lidech vymyslet libovolné využití IoT, které by se dalo komerčně Vodafonem využít. Spoluúčastníci opravdu vymýšleli všechno možné i nemožné, od chytrého půllitru, který sám vyleje obsah, pokud se do něj nenaleje Plzeňský Prazdroj, přes lampu která kromě svícení bude vykonávat i funkci topení, až k vybudování IoT sítě na Marsu pomocí americké mise „Mars 2020“. Po tomto vskutku kreativním začátku následovalo pohoštění (quesadillas, salát a nachos). Následovala prezentace všech nápadů, které naše skupina vytvořila.

Po opravdu náročném výstupu před ostatními účastníky následovala prohlídka prostor budovy Vodafone. Vše od posilovny, přes datacentrum, až po centrum technické podpory pro velké zákazníky Vodafone. Také jsme se dozvěděli, že Vodafone nabízí jak prázdninové brigády, tak i možnost celoroční spolupráce, a to i se speciálním programem pro studenty. Následně jsme se odebrali do datového centra, ve kterém nám ukázali servery, používanou techniku a systém chlazení tohoto výjimečného prostředí.

Následně se konal menší turnaj ve stolním fotbale ve dvojicích. Můj tým „Panská_2“ se umístil na krásném třetím místě. Další náš tým s názvem „Panská“ se umístil dokonce na zlatém prvním místě. Také jsme si mohli zahrát kulečník, či prohodit pár slov s učitelem Tai-Chi, a případně si něco vyzkoušet.

Poslední místo, které jsme navštívili, byla menší zasedací místnost s ukázkou programování routerů a switchů. Také zde se rozpoutala velice zajímavá debata na téma „počítačová síť a její stavba“. Což je velice zajímavé téma, a zároveň důležitá součást výuky na mém oboru GST. Vzhledem k základní znalosti programování routerů a switchů z předmětu datové sítě, tak ke znalosti sítí z předmětu technika přenosu signálu, jsme byli oproti studentům z některých ostatních škol ve výhodě :).

Následovalo skupinové foto a rozhovory se studenty.

Celý den strávený ve Vodafone byl velice přínosný a věřím, že pomůže zúčastněným studentům s hledáním budoucí práce v oboru telekomunikací. Určitě se podobných akcí v budoucnosti rád opět zúčastním!