Festivalový úspěch

[Mgr. Miloš Kameník] Filmová tvorba našich studentů byla začátkem
května oceněna na festivalu Náchodská
Prima sezóna
za nejlepší kolekci
snímků
.

Na vítězných snímcích se podíleli Efim Groutskij, Anežka Horová,
Denisa Piskorová, Denis David Procházka, Nikola Čejchanová, Teodor Alabazov,
Lukáš Ganišin, Adriana Petříčková, Martina Motuzová, Michal Petrus,
Matouš Kadečka a Martin Novotný.

Gratulujeme!

Hradní fotograf

V soutěži „hradní fotograf“, kterou pořádal hrad Český
Šternberk, se umístil na druhém místě student Filip Chudoba (3. F) se
svojí fotografií z hradní knihovny (níže). Snímek ocenil i sám Zdeněk
Šternberk, který rovněž strávil část svého života fotografováním.

Prezentiáda 2017

[Barbora Hladíková, 1.F] Dne 10. 4. 2017 se pět studentů prvního
ročníku naší školy zúčastnilo krajského kola celostátní soutěže
v prezentačních dovednostech s názvem href="http://www.prezentiada.cz/">Prezentiáda.

První tým se členy Viktorie Maršová, Petr Vaněk a Barbora Hladíková a
tématem Láska, sex a něžnosti.
Druhý tým ve složení Karolína Matějková a Jiří Neuer s tématem
Nejpřínosnější vynález. I přes přísné bodování poroty se
tříčlenný tým umístil na hezkém 4. místě z celkem 19 pražských
týmů, a to včetně gymnázií a studentů vyšších ročníků.

Prezentiádu jsme si moc užili a pevně věřím, že získané zkušenosti
uplatníme i v příštím ročníku soutěže.

Panská v Čapkovinách

V celopražské literární soutěži href="http://www.ssnahorni.cz/literarni-soutez-capkoviny-2017-3/">Čapkoviny
aneb Žijeme s knihou 2017 obsadila 1. místo v kategorii SOŠ a
gymnázia žákyně třídy 3. F Šarlota Ema Horáčková ( href="/files/doc/2017/diplom_capkoviny.pdf">diplom). Záštitu nad
soutěží převzala Ing. Mgr. Irena Ropková, radní pro školství a evropské
fondy Magistrátu hl. m. Prahy. Letošním tématem byla „Cesta do
neznáma“.

Máme tady další pokračování našeho sportovního zpravodajství!

[Mgr. Petr Hadrava] Martin Zajíc ze 2. L zvítězil v půlmaratonu
juniorů (Brno 2017) a tímto si vysloužil nominaci na sportovce roku.

Ve dnech 20. – 21. 4. probíhalo v Pardubicích mistrovství
v požárním sportu (startovalo 150 závodníků). Náš tým (V.Helmich 3.D,
O.Vojta 2.F, M.Padevět 1.A, B.Svoboda 2.F) se zúčastnil – získal pěkné
10. místo ve štafetě a ještě o něco pěknější 9. místo obsadil
Vašek Helmich ze 3.D ve dvou finálových disciplínách.

Gratulujeme!!

Poděkování patří SRPŠ za finanční prostředky, díky nimž jsme na
mistrovství mohli vyjet a zúčastnit se.

Panská v soutěži Eustory

V evropské historické soutěži pro studenty středních škol href="http://eustory.org/home">Eustory byli 18. 4. 2017 vyhlášeni
autoři href="http://www.eustory.cz/slavnostne-bude-oceneno-10-nejlepsich-praci">10 nejlepších
prací, mezi nimi obsadila href="/files/doc/2017/eurostory.png">6. místo v ČR žákyně 3. F Šarlota
Ema Horáčková. Vítězům gratuloval v roli moderátora držitel
Českého lva Ondřej Malý a fotografoval je Bohdan Holomíček.

Literárněhistorické práce autorů hodnotila odborná porota historiků
v zastoupení ÚSTR a Akademie věd ČR.

MasterClasses na FJFI

[Sebastien Zikmund, 14M] Dne 7. 4. 2017 jsme se já a další tři studenti
třídy 3.M technického lycea zúčastnili href="https://mc.casticova-fyzika.cz/">MasterClasses na FJFI. Cílem akce je
spojit propagaci fakulty s rozšířením znalostí účastníků.

Akce byla zahájena dvěma přednáškami. První se věnovala elementárním
částicím a jejich výzkumu, druhá byla věnována popisu href="https://home.cern/topics/large-hadron-collider">LHC v CERNu. Další
částí akce bylo zpracování dat přímo z LHC (přesněji z detektorů href="https://casticova-fyzika.cz/images/misc/AtlasBrochureCZ.compressed.pdf">ATLAS
a href="https://casticova-fyzika.cz/images/misc/AliceBrochureCZ.compressed.pdf">ALICE),
jejichž výsledek byl ke konci akce diskutován živě se zástupci CERNu a
žáky dalších dvou evropských škol (Gruzie a Řím).

Panská míří na Wolkrův Prostějov!

[Mgr. Radka Kyzeková] Mezi vítěze krajského kola soutěže v uměleckém
přednesu textu (v II. kategorii) byl href="/files/doc/2017/diplomTaborsky.pdf">nominován Radovan
Táborský
(4.G). I přes silnou konkurenci postupuje do
celostátního kola – do Wolkrova Prostějova!

Wolkrův Prostějov je přehlídka nejinspirativ­nějších vystoupení
sólových recitátorů v České republice.

Blahopřejeme a držíme palce!

Panská na filmových festivalech

[Mgr. Miloš Kameník] Absolventský snímek Radky
Michalové
(foto), Marka Merknera a Anny
Brandejsové
Flying Bulls získal 2. místo na festivalu
leteckých filmů Mít křídla…

Bez umístění, ale za to v těžké konkurenci filmů z FAMU, VŠMU, FAMO
nebo UTB Zlín, bylo možné v uplynulých týdnech vidět další naše filmy
(Matvei/Elizabeth Efima Groutského, Hora
Anežky Horové a Denisy Piskorové nebo
Výměna Teodora Alabazova) na festivalech Mladá
kamera Uničov a RECfest ve Zlíně.

V pondělí 10. dubna se pak v kině Ponrepo koná přehlídka
StudentFest, kde se opět v konkurenci z FAMU, UTB nebo písecké FAMO
představí animovaný film Ostrov (Veronika
Madanská
, Nataly Šlechtová a Eliška
Přibáňová
) a dokument Hora (A. Horová, D.
Piskorová
).

Úspěšným tvůrcům gratulujeme!