Absolventské filmy na festivalech!

8. září 2023

[Mgr. Miloš Kameník] Panskou v loňském roce (2022) úspěšně reprezentovalo hned několik filmů, které bodovaly na řadě festivalů.

Z hraných filmů se festivalově nejúspěšnější stala absurdní komedie Prázdná přepážka studentů Jana Jansy, Filipa Hampla, Anny Krischke a Carol Panznerové. Film si do vysílání vybrala NOVA i ČT a probojoval se i do širší nominace na Cenu Magnesia, která se uděluje při předávání Českých lvů. Studenti tak obstáli v silné konkurenci vysokoškolských filmů, převážně z FAMU. První cenu ve své kategorii vyhráli také na Pražském filmovém kufru, Mladé kameře v Uničově, čestné uznání obdrželi ještě na Rychnovské osmičce.

Z dokumentárních filmů nejvíce zaujal snímek z baletního prostředí Na dosah Nikoly Šlancové, Markéty Vltavské a Adély Šimůnkové. Odvysílala jej TV NOVA v rámci pořadu Noc filmových nadějí, obdržel 1. cenu na Arsfilmu v Brně, festivalu Cinema Open a na Pražském filmovém kufru. 2. místo pak autorky získaly v celostátní soutěži České vize i na Rychnovské osmičce, zvláštní cenu si film odnesl z festivalu Pardubický kraťas.

Další filmy pak bodovaly na jednotlivých festivalech, za zmínku stojí dokument SLAM Sáry Zíchové a Tary Sujetové Kostic (Arsfilm, Pražský filmový kufr), animovaný Mefisto Jakuba Pustaye a Alexandra Soukupa (Arsfilm, Cinema Open, Pražský filmový kufr), hraný film Promítač Adama Niezgody, Maxmiliána Dreslera a Sandry Baxové (Pražský filmový kufr a několik zahraniční on-line festivalů) nebo dokument Až na vrchol Anny Kopřivové, Adély Růžičkové a Terezie Švehlové (Pražský filmový kufr).

Z „neabsolventských“ prací pak na několika festivalech zaujal Jan Patzak s experimentálním dílem Defekt.

Čerstvé absolventské filmy svou festivalovou pouť teprve začínají, ale dva z nich už byly uvedeny na LFŠ a odvysílány v ČT v rámci pořadu Maraton studentských filmů. Jde o dokument Is it ok not to be ok? (Adéla Staňková, Jakub Kroupa a Vojtěch Ondráček) a animovaný dokument  Smíření (Bára Kučerová, Kryštof Šroubek a Zuzana Ondráčková).

 

Další aktuality

Výtvarná soutěž

Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s. pořádalo výtvarnou soutěž pod záštitou...

Tento web ukládá pouze nezbytné technické či relační cookies pro provoz webu. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné je odebrat. View more
Beru na vědomí