Máš blízko k technice a láká tě pracovat na pozicích, které ti budou ostatní závidět? Chtěl bys zvučit koncerty nebo zajišťovat osvětlení v divadle? Zvládl bys zabezpečit funkčnost celého televizního vysílání od kamery po přenos? Určitě, když půjdeš na obor Audiovizuální technika!
Během čtyř let se naučíš:
-
rozumět fyzikálním principům a vlastnostem kamer, mikrofonů, reproduktorů, projektorů, mixážních pultů, syntetizátorů apod.,
-
orientovat ve formátech AV souborů a způsobech jejich sdílení a archivace,
-
rozumět principům digitalizace a datových kompresí AV souborů,
-
pracovat s profesionální obrazovou a zvukovou technikou v televizním a zvukovém studiu i v exteriéru a vytvořit záznam v odpovídající technické kvalitě,
-
odbavit živý přenos,
-
ovládat programy pro zpracování zvuku a videa, jako např. Adobe CC, DaVinci Resolve či ProTools,
-
rozumět blokovým schématům zapojení TV a rozhlasových studií,
-
rozumět profesionálním postupům výroby AV pořadů,
-
ovládat základy programování v HTML, CSS, PHP a MySQL,
-
spravovat jednoduchou lokální síť a linuxový webový server pro práci s AV soubory,
-
navrhnout a sestavit jednoduché mikroprocesorové zařízení pro práci s AV signály.
Součástí studia jsou praxe ve školních laboratořích elektrotechniky, školním televizním a zvukovém studiu, týdenní exteriérová cvičení, natáčení školních projektů a také týdenní praxe v České televizi, Českém rozhlase a jiných společnostech. Ve volitelném promítačském kurzu (ve třetím ročníku) lze získat profesní certifikát „Promítač nových technologií“.
Uplatnění absolventa
Můžeš pracovat všude tam, kde se zabývají zvukem a videem. Staň se zvukovým technikem a starej se o zvuk ve filmu, televizi a rozhlase, v divadle nebo na koncertech. Buď kameramanem, zvukařem, technikem záznamu nebo vysílání, střihačem.
Pokud budeš chtít pokračovat na vysokou školu, můžeš studovat třeba elektroniku, telekomunikace nebo AV technologie.
Co o Panské říkají sami její absolventi
Na Panské jsem studoval obor Obrazová a zvuková technika – technické zaměření. Opravdu mi usnadnila pozdější studium na FAMO v Písku, kde jsem absolvoval obor kamera a většinu technických znalostí už jsem si přinesl ze střední a mohl se víc soustředit na tvorbu. V současné pracuji jako kameraman a věnuji se především celovečerním filmům a televizním seriálům (Ženy v běhu, Vinaři).
Studoval jsem obor Obrazová a zvuková technika, technické zaměření, nyní jsem vedoucím největšího přenosového vozu ČT. Zajišťujeme natáčení pořadů a živé vysílání u nás i do světa, sportovní přenosy (UEFA, biatlon), koncerty (Filharmonie, Kabát), soutěže (StarDance) i politické debaty. Panská mi dala možnost podívat se do televizního prostředí a po maturitě se v televizi ucházet o zaměstnání.
Na Panské jsem v roce 2002 odmaturoval na oboru OZT (zaměření technické). Absolvoval jsem VOŠF v Písku a posléze pražskou FAMU. Již během studia jsem se účastnil filmových natáčení a po pracovní stáži v Londýně začal pracovat ve zvukovém studiu Soundsquare v pozicích sound designer, dialogue editor, supervising sound editor a re-recording mixer.
Vystudoval jsem obor obrazová a zvuková technika (technické zaměření), a když se ohlédnu zpět, tak můžu říct, že mě Panská jasně nasměrovala k filmu. Začali jsme tam točit první krátké filmy, dokumenty a zároveň nás škola dobře připravila i po technické stránce. Z Panské jsem pak těžil i celé studium na Filmovce v Písku.
Poměr chapců a dívek ve třídě
%
Chlapci
%
Dívky
Úspěšnost u maturitní zkoušky 2023
- Český jazyk 96%
- Anglický jazyk 100%
- Matematika 100%
- Absolventský projekt 100%
- Zvuková technika 100%
- Televizní technika 100%
Zjisti více o tomto oboru
na Dni otevřených dveří
Tuto informaci včas zveřejníme.