Audiovizuální technika
Školní promo fotografie AVT

Máš blízko k technice a láká tě pracovat na pozicích, které ti budou ostatní závidět? Chtěl bys zvučit koncerty nebo zajišťovat osvětlení v divadle? Zvládl bys zabezpečit funkčnost celého televizního vysílání od kamery po přenos? Určitě, když půjdeš na obor Audiovizuální technika!

Během čtyř let se naučíš:

 • rozumět fyzikálním principům a vlastnostem kamer, mikrofonů, reproduktorů, projektorů, mixážních pultů, syntetizátorů apod.,

 • orientovat ve formátech AV souborů a způsobech jejich sdílení a archivace,

 • rozumět principům digitalizace a datových kompresí AV souborů,

 • pracovat s profesionální obrazovou a zvukovou technikou v televizním a zvukovém studiu i v exteriéru a vytvořit záznam v odpovídající technické kvalitě,

 • odbavit živý přenos,

 • ovládat programy pro zpracování zvuku a videa, jako např. Adobe CC, DaVinci Resolve či ProTools,

 • rozumět blokovým schématům zapojení TV a rozhlasových studií,

 • rozumět profesionálním postupům výroby AV pořadů,

 • ovládat základy programování v HTML, CSS, PHP a MySQL,

 • spravovat jednoduchou lokální síť a linuxový webový server pro práci s AV soubory,

 • navrhnout a sestavit jednoduché mikroprocesorové zařízení pro práci s AV signály.

Součástí studia jsou praxe ve školních laboratořích elektrotechniky, školním televizním a zvukovém studiu, týdenní exteriérová cvičení, natáčení školních projektů a také týdenní praxe v České televizi, Českém rozhlase a jiných společnostech. Ve volitelném promítačském kurzu (ve třetím ročníku) lze získat profesní certifikát „Promítač nových technologií“.

Uplatnění absolventa

Můžeš pracovat všude tam, kde se zabývají zvukem a videem. Staň se zvukovým technikem a starej se o zvuk ve filmu, televizi a rozhlase, v divadle nebo na koncertech. Buď kameramanem, zvukařem, technikem záznamu nebo vysílání, střihačem.

Pokud budeš chtít pokračovat na vysokou školu, můžeš studovat třeba elektroniku, telekomunikace nebo AV technologie.

Školní promo fotografie AVT

KÓD OBORU
26-45-M/01 Telekomunikace

ZKRATKA OBORU
AVT

PÍSMENO TŘÍDY
D

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
Nejvíce 30 žáků

ŠKOLNÉ
Ne

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

Audiovizuální technika
AVT
Školní promo fotografie AVT
Školní promo fotografie AVT
Školní promo fotografie AVT

Co o Panské říkají sami její absolventi

Na Panské jsem studoval obor Obrazová a zvuková technika – technické zaměření. Opravdu mi usnadnila pozdější studium na FAMO v Písku, kde jsem absolvoval obor kamera a většinu technických znalostí už jsem si přinesl ze střední a mohl se víc soustředit na tvorbu. V současné pracuji jako kameraman a věnuji se především celovečerním filmům a televizním seriálům (Ženy v běhu, Vinaři).

BcA. Jan Drnek

Kameraman

Studoval jsem obor Obrazová a zvuková technika, technické zaměření, nyní jsem vedoucím největšího přenosového vozu ČT. Zajišťujeme natáčení pořadů a živé vysílání u nás i do světa, sportovní přenosy (UEFA, biatlon), koncerty (Filharmonie, Kabát), soutěže (StarDance) i politické debaty. Panská mi dala možnost podívat se do televizního prostředí a po maturitě se v televizi ucházet o zaměstnání.

Pavel Šaroch

Vedoucí přenosového vozu, Česká televize

Na Panské jsem v roce 2002 odmaturoval na oboru OZT (zaměření technické). Absolvoval jsem VOŠF v Písku a posléze pražskou FAMU. Již během studia jsem se účastnil filmových natáčení a po pracovní stáži v Londýně začal pracovat ve zvukovém studiu Soundsquare v pozicích sound designer, dialogue editor, supervising sound editor a re-recording mixer.

MgA. David Titěra

sound designer, dialogue editor, Soundsquare

Vystudoval jsem obor obrazová a zvuková technika (technické zaměření), a když se ohlédnu zpět, tak můžu říct, že mě Panská jasně nasměrovala k filmu. Začali jsme tam točit první krátké filmy, dokumenty a zároveň nás škola dobře připravila i po technické stránce. Z Panské jsem pak těžil i celé studium na Filmovce v Písku.

BcA. Viktor Prášil

filmový zvukař, Soundsquare, tři nominace na cenu Český lev za nejlepší zvuk

Poměr chapců a dívek ve třídě

%

Chlapci

%

Dívky

Úspěšnost u maturitní zkoušky 2023

 • Český jazyk 96% 96%
 • Anglický jazyk 100% 100%
 • Matematika 100% 100%
 • Absolventský projekt 100% 100%
 • Zvuková technika 100% 100%
 • Televizní technika 100% 100%

Zjisti více o tomto oboru
na Dni otevřených dveří

Tento web ukládá pouze nezbytné technické či relační cookies pro provoz webu. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné je odebrat. View more
Beru na vědomí