Logo LYC
Školní promo fotografie LYC

Máš rád matematiku a fyziku? Neděsí tě deskriptiva ani představa náročného studia? Chceš se naučit spoustu dovedností, modelovat v AutoCADu či základy programování? Pak je obor technické lyceum ideální právě pro tebe!

Během čtyř let se naučíš:

 • aplikovat matematiku a fyzikální zákony na příklady z technické praxe,
 • provádět a vyhodnocovat chemické i fyzikální pokusy,
 • základy práce s různými aplikaceni pro počítačovou grafiku, modelování i zpracování dat,
 • základy programování v jazycích Java a C,
 • vytvářet strojařské i stavařské technické výkresy klasicky i v AutoCADu,
 • orientovat v základech technické mechaniky či elektrotechniky,
 • vytvářet odborné práce, postery, prezentace,
 • pracovat správně s odbornými informacemi,
 • systematicky a samostatně pracovat a studovat.

Součástí studia jsou cvičení ve specializovaných učebnách fyziky a chemie, výuka na nejnovější verzi AutoCADu, exkurze na odborná pracoviště vysokých škol, praxe v jejich laboratořích a rozšiřující přednášky. Ve 3. a 4. ročníku se žáci profilují pomocí volitelných předmětů.

Uplatnění absolventa

Technické lyceum je primárně zaměřeno na přípravu k dalšímu studiu na vysokých školách. Naši absolventi se věnují elektrotechnice, IT, architektuře, jadernému inženýrství a mnohým dalším zajímavým oborům. Nejčastěji pokračují na ČVUT, ale studují i na VŠCHT, Přírodovědecké fakultě UK, Matematicko-fyzikální fakultě UK, či dokonce na lékařských fakultách. Ale práci v oboru si zvládneš najít i hned po maturitě. Můžeš pracovat například jako laborant, technik nebo projektovat v AutoCADu.

Školní promo fotografie LYC

KÓD OBORU
78–42–M/01 Technické lyceum

ZKRATKA OBORU
LYC

PÍSMENA TŘÍD
L, M

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
Nejvíce 60 žáků

ŠKOLNÉ
Ne

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

Technické lyceum
Školní promo fotografie LYC
Technické lyceum
Technické lyceum

Co o Panské říkají sami její absolventi

Technické lyceum jsem absolvoval v roce 2014. Panská mi poskytla dokonalou přípravu pro bakalářské studium energetiky a managementu ČVUT FEL i magisterský obor Inteligentní budovy na FEL, FSv a FS ČVUT. Díky dobrým znalostem jsem už během prvního semestru na VŠ mohl být spoluzakladatelem Vzdělávacího centra Pochopim.cz. Chtěl jsem využít také své technické znalosti, a proto jsem v roce 2018 založil společnost SMART FLAT s.r.o., která se zabývá projekty a realizacemi chytrých elektroinstalací.

Ing. Tomáš Kodad

SMART FLAT s.r.o

Na Panské jsem před více než 15 lety absolvoval obor technické lyceum a pokračoval ve studiu na ČZU a posléze v zahraničí. Pracuji pro pobočku kanadské banky na Barbadosu (CIBC First Caribbean) na pozici Associate Director for Risk Analytics. Panská mi dala kromě skvělého technického základu i celoživotní kamarády. Hlavně mi ale pomohla s přechodem do dospělého života a ukázala mi, jak svět funguje…

Jan Princ

Associate Director for Risk Analytics, CIBC First Caribbean

Panská a její kantoři mi umožnila vhled do mnoha zajímavých oborů lidského konání a vědění a všestranně mě rozvíjela – kamarádství, pohyb, jazyky, přírodní vědy, technika, humor. Také mě často motivovala k volbě jiné než nejjednodušší cesty. Tu myšlenku jsem převzal do dalšího života – člověk musí být otevřený různým úhlům pohledu na problémy a nebát se jít neprošlapanou cestou. Pak vše snáze a s humorem překoná.

Ing. Jakub Sýkora

Specialista na služby elektronických komunikací

Patřím mezi první absolventy technického lycea. Skvěle vybaven technickým a kritickým myšlením, znalostí fyziky a matematiky jsem absolvoval ČVUT obor pozemních staveb, specializace stavební fyzika. Té se věnuji celou profesní kariéru u generálního dodavatele staveb Metrostav a.s., dnes na pozici Vedoucího útvaru technologií a materiálů. Měl jsem možnost pracovat na nejvýznamnějších stavbách, od naší centrály, přes rekonstrukci Národního muzea až po posuzování fyziky vnitřního prostředí v komplexu Blanka.

Ing. Jan Klečka

Vedoucí útvaru technologií a materiálů, Metrostav a.s.

Poměr chlapců a dívek ve třídě

%

Chlapci

%

Dívky

Úspěšnost u maturitní zkoušky 2023

 • Český jazyk 100% 100%
 • Matematika 100% 100%
 • Absolventský projekt 100% 100%
 • Povinně volitelný předmět 100% 100%
Výsledky z Anglického jazyka neuvádíme, neboť téměř 100 % studentů si volí Matematiku.

Zjisti více o tomto oboru
na Dni otevřených dveří

Tento web ukládá pouze nezbytné technické či relační cookies pro provoz webu. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné je odebrat. View more
Beru na vědomí