FAQ – často kladené otázky

Logo Panská

Audiovizuální technika

Logo Panská

Globální síťové technologie

Logo Panská

Technické lyceum

Jak podat letos přihlášku?

… podrobné informace o přihláškách a průběhu řízení jsou na  https://www.prihlaskynastredni.cz

 

Jak má vypadat potvrzení o zdravotní způsobilosti?

… formulář na potvrzení najdete na:   https://www.prihlaskynastredni.cz

 

Můžu se na Panskou hlásit současně na více oborů?

… Ano – na každý obor je to jedna – samostatná přihláška.

 

Jaké jazyky se na Panské učí?

… učí se AJ – ve výuce se navazuje na ZŠ.  A na Lyceu ještě NJ – jak od začátečníků, tak od mírně pokročilých.

 

Může na Panské studovat cizinec?

… Záleží na znalosti češtiny. Studium je na všech oborech poměrně obsáhlé a hlavně ve vyšších ročnících nejsou na všechno učebnice –  takže velký objem informací učitelé žákům předávají/sdělují/vysvětlují na hodinách a žáci je musí pochopit a zapsat.

 

Může na Panské studovat žák na vozíku?

… bohužel ne. Naše škola není bezbariérová.  

 

Můžou na oboru studovat žáci s SVP?
… někteří ano viz https://www.panska.cz/svp/

 

Jak je to s ubytováním pro mimopražské studenty?

… Naše škola nemá vlastní internát, ale v Praze je dostatek internátů. Například: pro chlapce Na Třebešíně (www.trebesin.cz, tel. 222 355 888) nebo na Střížkově (www.dmlovosicka.cz, tel. 224 915 380)  a pro děvčata v Černé ulici (www.kds.op.cz, tel. 224 934 496, info@kds.op.cz) nebo Dittrichově ulici (www.dmlovosicka.cz, tel. 224 915 380) nebo v Pobřežní ulici (www.domovmladeze.unas.cz, 224 810 339) Domov mládeže musí každý zájemce oslovit sám.

 

Pořádáte přípravné kurzy pro uchazeče?

…. Ne, nicméně na škole probíhají „přijímačky na nečisto“ (soukromá firma). A trénovat se dá i přes Cermat (prijimacky.cermat.cz, procvicprijimacky.cermat.cz, tau.cermat.cz)

 

Jak se liší AVT a FTT?
… FTT se věnuje opravdu audiovizuální tvorbě – kamery, mikrofony a studia používá. (Navíc natočené věci finalizuje, pracuje na podkladech pro natáčení – scénářích, smlouvách, rozpočtech). AVT v podstatě hlavně připravuje televizní a rozhlasová studia k činnosti, při natáčení se stará o funkčnost zařízení, zajišťuje realizaci natáčení v exteriérech (připravuje a zprovozňuje techniku), stará se o uložení/zálohování natočených materiálů a o proces jejich vysílání („přesun na vysílač“). Kromě toho mohou absolventi AVT pracovat v divadlech (osvětlovací technik, zvukový technik…)

 

Musí se po lyceu pokračovat na VŠ?

… v zásadě ano. Lyceum je jako gymnázium.  V případě nouze se absolvent může zapojit do praxe hlavně na pozicích, kde je potřeba kreslit v AutoCADu – ale nebude kvalifikovaný pro návrh, jen kreslič.

 

Chodí studenti někam na praxe?

… Ano, máme stabilní partnerské firmy pro praxe podle oborů: například GST do CETINu, AVT do ČRo, ČT, další praxe si studenti domlouvají sami. V lyceu také spolupracujeme s různými pracovišti VŠ a AVČR, kde se mohou studenti zapojit do dlouhodobějších projektů-práce ve výzkumu (dle aktuální situace).

Jsou absolventi GST a AVT připraveni na studium na VŠ?

… Ano, na studium příbuzných – navazujících oborů … v oblasti elektro oborů. Klademe důraz i na kvalitní a dostatečnou výuku matematiky a fyziky. Výsledky maturitních testů našich žáků z matematiky jsou dlouhodobě blíž průměrným výsledkům gymnazistů než průměru technických škol.

Je GST vhodný obor, když chci dělat webové stránky?

… Ne. Tento obor se zaměřuje na stavbu sítí po hardwarové stránce.

 

Na jaké VŠ se dá jít z Technického lycea?

… Prakticky na jakoukoliv. Primárně to jsou školy technického nebo přírodovědného zaměření – FEL, strojní fakulty, stavební fakulty, architektura, FIT, FAV (fakulta aplikovaných věd v Plzni), VŠCHT, přírodovědecká fakulta UK, MatFyz UK, ale máme mezi absolventy i lékaře, ekonomy i literárního vědce.

Lze při studiu dělat vrcholový sport?

… Ano. Takových studentů jsme měli několik. Vždy se hledá cesta, jak skloubit školu a sport – částečné úpravy rozvrhu, umožnění pobytů i na dlouhých soustředěních, případně až k IVP (ve vyšších ročnících). Ale vždy je potřeba učivo doplnit – komunikovat s učiteli, domlouvat si třeba práci na soustředění předem.

Má škola jídelnu?

… Ne. Vlastní jídelnu, bohužel, nemáme. Naši žáci využívají jídelny sousedních škol.

 

Umožnuje škola studovat i v zahraničí, pořádá zahraniční stáže a výměnné studijní pobyty?

… Naše škola (vzhledem k dost specifickému zaměření) není zapojena do žádného projektu „studijní mobility“ – nepořádáme studijní pobyty ani stáže v zahraničí. Žáci mají nicméně možnost studium u nás přerušit a odjet studovat do ciziny a pak se vrací do ročníku, který přerušili.

 

Získají absolventi nějaké profesní osvědčení?

… Ano, mohou získat, ale ne automaticky. Některé certifikáty získají na základě doložení výborných výsledků ve výuce + nějaké doplňkové práce či přezkoušení (Autodesk, CISCO), jiné na základě absolvování kurzu, který škola pořádá nad rámec povinné výuky (promítačský kurz, software Mathematica).

 

Jsou technické obory na Panské také pro dívky?

Ano, určitě. Děvčata na těchto oborech studují.

 

Učí se na oborech GST a AVT programování?

…Určitě ano, ale nejsme škola primárně zaměřená na software, ale spíše na hardware. Programování se učí ve spojitosti s odbornými předměty například Digitální technika – jazyky Assembler a C pro mikroprocesory nebo Správa internetového serveru – jazyk PHP pro tvorbu dynamického webu.

 

Učí se na oboru LYC programování?

… Ano, učí se programování – na základní úrovni. Dostačuje to pro potřeby dalšího studia na technických vysokých školách, ale není to naše specializace.

 

Co je to CISCO akademie?

… CISCO akademie je celosvětová soustava online kurzů firmy CISCO vychovávající odborníky na počítačové sítě. O ty je na pracovním trhu celosvětově i u nás v ČR obrovský zájem a absolvování těchto kurzů jim otevírá dveře na lukrativní pracovní pozice v síťařině. 

 

Má škola spolupráci s nějakou zahraniční školou?
… Ano, přes 30 let udržujeme výborné vztahy se školami v belgickém Kortrijku (ve vlámské části), momentálně už cca 20 let se školou Goldensporencollege. Každý rok uskutečňujeme výměnu cca 15 žáků z druhého ročníku (v říjnu my do Kortrijku, na přelomu dubna a května pak oni do Prahy)

 

Jaké úlevy poskytujete u přijímacích zkoušek?

V souladu s právními předpisy:
… pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami – dle doporučení PPP (nutné podat s přihláškou)
…pro ty, kteří chodí na ZŠ v jiném státě – po žádosti nepíšou test z čeština, ale mají pohovor
…pro cizince, kteří jsou v české ZŠ krátce – delší čas, pokud jim to doporučí PPP
… pro uchazeče z Ukrajiny – na základě žádosti je test z ČJ nahrazen pohovorem a mohou mít zadání testu z matematiky v ukrajinštině

 

Tento web ukládá pouze nezbytné technické či relační cookies pro provoz webu. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné je odebrat. View more
Beru na vědomí