Filmy z Panské na festivalech!

10. května 2024

[Mgr. Miloš Kameník] I v uplynulém roce naší školu úspěšně reprezentovalo několik absolventských filmů. Už loni v létě byly uvedeny na Letní filmové škole a současně i v České televizi (v rámci pořadu Maraton studentských filmů) dva filmy. Šlo o dokument Is it ok not to be ok? (Adéla Staňková, Jakub Kroupa a Vojtěch Ondráček) a animovaný dokument Smíření (Bára Kučerová, Kryštof Šroubek a Zuzana Ondráčková). Smíření a další dva filmy (polohraný dokument Tempus Fugit Sebastiana Skorka a hrané drama Kaplan Matyáše Lady) si pak do soutěže Noc filmových nadějí vybrala i TV Nova a tvůrci „anidoku“ Smíření si dokonce odnesli jednu z hlavních cen a s ní i 50 000 korun.

Smíření patřilo mezi festivalově nejúspěšnější filmy. Ne vždy film získal ocenění, ale mnoho přehlídek jej zařadilo do programu. První cenu si Smíření odvezlo například z brněnského ARS filmu. Na stejném festivalu pak v kategorii experimentálních filmů opanovaly první dvě pozice také naše tituly – film Nicoly Šnajdrové 21:11 a hned za ní se umístil Filip Jílek s Voyage.

Podobně jako Smíření byl festivalově úspěšný i dokument o psychických poruchách současných středoškoláků Is it ok not to be ok? Film vyhrál v kategorii dokumentárních filmů na festivalu Cinema Open nebo v krajském (pražském) kole Českých vizí. Tam Smíření získalo mezi animovanými filmy druhé místo, mezi studentskými „vybojoval“ třetí cenu Postoj bojovníka Kryštofa Nízkého. Tyto tři filmy pak postoupily i do celostátního kola, které se uskuteční v Ústí nad Orlicí v polovině června.

Na festivalu FOFR, který pořádají naši absolventi, bodovalo rovněž několik „našich“ děl – v sekci hraných filmů to byl horor Utopenec Sebastiana Fialy a Postoj bojovníka. Dílčí ceny pak posbíraly filmy jako Defekt (Jan Patzak), Velká vínová loupež (Daniel Bubík), Smysl života (Filip Skořepa aka Wade Wright), Kaplan (Matyáš Lada).

Naše filmy zaujaly i na přehlídce Pražský filmový kufr. Mezi dokumenty bodovalo Is it ok not to be ok?, Smíření mezi animovanými filmy a mezi hranými snímky pak Smysl života. Cenu za nejlepší nerealizovaný scénář (film Alternace) si odnesla Natálie Štychová, která jej nyní natočila a bude se s ním o festivalové vavříny ucházet v následujícím roce. Nejen jí, ale dalším filmům jejích spolužáků držíme palce. 

 

Další aktuality

Výtvarná soutěž

Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s. pořádalo výtvarnou soutěž pod záštitou...

Tento web ukládá pouze nezbytné technické či relační cookies pro provoz webu. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné je odebrat. View more
Beru na vědomí